Sodoma i Gomora

Sodoma i Gomora – legendarne biblijne miasta, które kojarzą się z rozpustą, nierządem, rozpasaniem a także bezhołdowiem. Wg badaczy Biblii i archeologów znajdują się na dnie Morza Martwego lub utożsamiane są z ruinami na jego wschodnim brzegu. Zgodnie z najnowszymi odkryciami to co przydarzyło się tym miastom mogło mieć naprawdę miejsce. Zgodnie z przekazem biblijnym Bóg chcąc zniszczyć szerzące się tam zło, spuścił na Sodomę i Gomorę deszcz siarki i ognia. Działo się to około 1851 r. p.n.e. Cało uszedł tylko posłuszny Bogu Lot wraz z córkami. Jego żona złamawszy zakaz postawiony przez Boga, by nie obracać się podczas ucieczki, została przemieniona w słup soli.

Lot i jego córki – Hendrik Goltzius
Źródło: Lot (postać biblijna), http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Lot_(posta%C4%87_biblijna)&oldid=23869505 (ostatni dostęp mar. 19, 2011).

Analizując zdjęcia satelitarne Morza Martwego badacze odkryli wyraźny zarys ruin prastarego miasta na jego dnie. Być może zniszczył je wybuch wulkanu i trzęsienie ziemi. Fale powodzi mogły zaś doprowadzić do wytworzenia się w tym miejscu morza. Gdyby to się potwierdziło oznaczałoby to, że biblijna opowieść nie jest jedynie wytworem ludzkiej wyobraźni. Sprawę obecnie bada m.in. brytyjski prof. Michael Sanders.

Film dokumentalny Sodoma i Gomora:

  • Tajemnice Biblii: Sodoma i Gomora

Malarstwo Sodoma i Gomora:

  • Lot i jego córki – Hendrik Goltzius, 1616r., olej na płótnie, 140 x 204 cm
  • Lot i jego córki – Francesco Furini
  • Sodoma i Gomora – Wojciech Nowakowski, olej na płótnie, 80 x 60 cm, własność prywatna

Zobacz też: Zniszczenie Sodomy i Gomory

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *