Bohaterowie Odysei

Odyseusz – grecki heros spod Troi i król Itaki. Miał żonę Penelopę i syna Telemacha. Byś znakomitym żeglarzem, wojownikiem i władcą, którego mądrość ceniła sobie Atena. Wyróżniał się niezłomną umiejętnością pokonywania przeciwieństw, wytrwałością, przebiegłością i ciekawością świata. Archetyp tułacza i żądnego przygód wędrowca, symbol człowieka poszukującego sensu życia.

Temelach – syn Odyseusza. Umie sobie poradzić w trudnej sytuacji, co ułatwia mu spontaniczność. Cechuje go odwaga, gdyż wyrusza do Pylos i Sparty ale jednocześnie roztropność, przykłada się do planu układanego z ojcem w celu wypędzenia zalotników. Jest godzien zaufania i umie dochować tajemnicy, nawet  strapionej i zrezygnowanej matce nie mówi, że jej mąż wrócił.

Penelopa – posiada wiele cech, które sprawiają, że była dobrą żoną i władczynią: mądra, przebiegła, nieufna i podejrzliwa. Sposób w jaki zwodziła zalotników był bardzo skuteczny. Stanowi pierwszy w literaturze ideał żony, jest wierna i kocha aż do śmierci.

Kaplypso – nimfa zamieszkująca wyspę Ogigię, zakochana w Odyseuszu.

Eumajos – sługa Odyseusza o królewskim pochodzniu, który jako jeden z nielicznych pozostał mu wierny, zajmuje się świniami.

Eurykleja – służąca Odyseusza, dyrygowała służbą i wykonywała osobiste polecenia Penelopy.

Laetres – ojciec Odyseusza, tęskni za synem, na starość zajął się ogrodnictwem.

Anitikleja – żona Laertesa, po stracie syna umiera z tęsknoty.

Zalotnicy – grupa około setki młodzieńców starających się o rękę Penelopy. Spędzają czas na ucztach i zabawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *