Symonides

Symonides (556-468 p.n.e.)

Grecki twórca liryki chóralnej. Pochodził z wyspy Keos, uznawano go za mędrca, żył 90 lat.  Autor pieśni chóralnych, uprawiał rożne gatunki liryczne m.in. hymny na cześć zwycięstw, peany ku czci Apollina i treny, znany jako piewca władców i uroczystości dworskich. Starożytni cenili go za umiejętność wzbudzania litości i szlachetny patos. Symonides jest także twórcą epigramatów (krótki utwór przeznaczony do umieszczania na posągu lub grobowcu). To on prawdopodobnie jest autorem napisu na mogile Spartan poległych pod Termpoliami: „Przechodniu, powiedz Sparcie, że leżymy tutaj posłuszni jej prawom”. Jego utwory miały siłę wzbudzania żalu i wzruszania słuchaczy, stąd w Trenach J. Kochanowskiego zwrot skargi Simonidowe.

Patetyczny styl utworów, który wzbudzał smutek i wzruszeni słuchaczy, zyskał określenie łzy Symonidesa, lamenty Kejskie (od wyspy Kesos, z której pochodził poeta).

Los

W utworze Los podmiot liryczny kieruje swoją wypowiedz do człowieka jako przedstawiciela ludzkości. Daje mu pewną radę, aby nie wybiegał w swoich myślach zbyt daleko w przyszłość, ponieważ nie wiadomo co przyniesie następny dzień. Radzi również by nie próbować zgadywać, jak długo będzie trwało czyjeś szczęście. Los jest zmienny i może go zaskoczyć w każdej chwili. Dlatego człowiek powinien być na to zawsze przygotowany. Mówi, że fortuna kołem się toczy, więc nie wiadomo czy dzisiejsze szczęście jutro nie przyniesie nam smutku i łez.

Skarga Danae

Fragment Skarga Danae ma tematykę mitologiczną. To rodzaj skargi matki, która śpiewa kołysankę uśpionemu w skrzyni synowi Perseuszowi. Pragnie uchronić dziecko od zemsty Hery, żony Zeusa. Zeus jest ojcem jej dziecka.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *