Antygona a Ismena-porównanie

Charakterystyka porównawcza Antygony i Ismeny:

Antygona i Ismena są siostrami, posiadają pewne cechy wspólne, ale zasadniczo stanowią swoje przeciwieństwa.

Obie siostry były bardzo piękne. O urodzie Ismeny wspomina przewodnik chóru, a o urodzie Antygony mówi już wielka miłość Hajmona. Miały wspólną pozycję społeczną, obie wywodziły się bowiem z królewskiego rodu. Te młode niezamężne królewny bardzo kochały swoje rodzeństwo i siebie nawzajem.

Ismena jest zdecydowanie bardziej uległa, nikogo nie atakuje, wyraża jedynie współczucie lub żal. Za to Antygona zawsze ma swoje zdanie i pewnie go broni, co można było zauważyć po ostrych uwagach jakie kierowała do siostry i Kreona. Jej gwałtowność i zapalczywość powodowały, że nie bała się konsekwencji swoich czynów. Ismena z kolei jako osoba rozważna  i rozsądna  bała się poprzeć siostrę, która chciała za wszelką ceną pochować Polinejkesa. Lękliwość Ismeny i jej podporządkowanie się decyzjom zwierzchników, nawet wtedy gdy wie, że nie mają racji świadczy o słabości jej charakteru. Siła Antygony objawiał się w jej czynach, gardziła słabą siostrą, której pomoc natychmiast odrzuciła, gdy ta chciała ponieść współodpowiedzialność za przestępstwo. Nie liczy się też za bardzo z uczuciami Hajmona, wie że jej śmierć bardzo go dotknie, a mimo to wcale nie bierze tego pod uwagę. To Ismena wykazuje się wrażliwością, współczuje Hajmonowi i chce przejąć część cierpień siostry na siebie. Antygona jest gotowa ponieść najwyższą cenę – życie, za przestrzeganie wartości które są dla niej najważniejsze, czyli świętych praw bogów. Ismena, zupełnie przeciwnie stara się przestrzegać wszystkich praw, zarówno boskich jak i ludzkich, toteż szuka kompromisowego wyjścia z sytuacji.

Ismena jawi się nam jako kobieta niezwykła, która w pełni akceptuje miejsce jakie przypadło jej ze względu na pozycję społeczną. Antygona jest bardziej odważna i zjawiskowa, wyrasta ponad przeciętność. Jej charakter, poświęcenie i wiara we własne przekonania sprawiają, że zasługuje na miano bohaterki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *