Bohaterowie Iliady

Bohaterowie Homera:

Homer stworzył cały  greckich system bogów, określił zakres ich władzy i kompetencje. Stanowczo odrzucił ludowe zabobony, krwiożerczość i grozę. Jego sposób patrzenia na bogów różnił się zasadniczo od ówczesnej religii greckiej. Poeta przedstawiał bogów jako przyjaznych nieśmiertelników, o nieziemskiej urodzie i zróżnicowanych względem charakteru. Nowa wizja świata bogów została przychylnie przyjęta przez warstwy oświecone. Lokalna ludność dalej jednak czciła kamienie i posągi, tamtejsze bóstwa musiały jednak ustąpić miejsca bogom z nowego Olimpu. Już w V w. p.n.e. koncepcja Homera zaczęła razić ludzi, szczególnie wątpliwa moralność bogów ale także ich ludzka postać.

Achajowie:

To jedno z plemion greckich, niekiedy mianem Achajów określano wszystkich Greków.

Achilles – najsławniejszy grecki heros o nieśmiertelnym ciele, nieustraszony rycerz będący główną postacią utworu. Matka Tetyda by zapewnić mu nieśmiertelność zanurzyła go w Styksie, trzymała syna za piętę i ta część pozostała jedynym słabym punktem herosa. Wolał sławę i krótkie życie, od spokojnego długiego życia bez chwały. W wojnie zyskał sobie miano najdzielniejszego i najbardziej nieustraszonego. Koił swój gniew mszcząc się na zwłokach Hektora, ale uległ łzom Priama błagającego o wydanie syna.

Agamemnon – syn Atreusa, władcy Argos, apodyktyczny wódz sił greckich walczących pod Troją. Ulegał gniewowi i łatwo wpadał w depresję. Wielki dostojny i godny wódz, który mimowolnie przyczynił się do niepowodzeń swej armii, którą z powodu kłótni opuścił Achilles. Po powrocie z wojny zabija go żona Klitajmestra za to, że poświęcił życie ich córki Ifigenii składając ją w ofierze bogom, aby zapewnić Achajom pomyślne wiatry. Ifigenię uratowała Artemida i uczyniła ją kapłanką.

Menelaos – brat Agamemnona, to jemu porwano żonę Helenę, jest porywczy i mściwy.

Diomedes – odważny i waleczny wojownik, nie bał się bogów, w czasie walki zaatakował Aresa i ranił Atenę.

Odyseusz (Odys, Ulisses) – król Itaki, sprytny, odważny i mądry, dobry wódz i wojownik, doskonały żeglarz. Mądry, przezorny i odważny, doświadczył jednak z woli bogów wielu niebezpieczeństw. Archetyp wędrowca, tułacza, człowieka żądnego przygód.

Nestor – król Pyros, czcigodny mędrzec i doradca, najbardziej doświadczony wódz grecki.

Patrokles – przyjaciel Achillesa, odważny i czuły.

Ajas (Wielki) – najbardziej uparty wojownik, odznaczał się wielkim męstwem w walce. Gdy po śmierci Achillesa rozdawano jego broń wpadł w szał i rzucił się na stado baranów sądząc, że walczy z Grekami. Gdy oprzytomniał odebrał sobie życie ze wstydu.

Ajas (Mały) – był mężny i odważny ale także kłótliwy. Najszybszy po Achillesie biegacz. Po zdobyciu miasta znieważył w świątyni Ateny Kasandrę, czym wywołał gniew bogini. Zginął na okręcie zatopionym przez Posejdona.

Epesjos – dobry pięściarz ale kłótliwy człowiek. To on skonstruował konia trojańskiego z jodłowych desek, w jednym boku były podnoszone drzwi, a na drugim napis poświęcający konia Atenie: Przewidując z wdzięcznością bezpieczny powrót do swych domów, Grecy poświęcają ten dar Bogini.

Filoklet – słynny łucznik i przyjaciel Heraklesa, po którym odziedziczył łuk i strzały.

Bryzeida – ukochana Achillesa.

Trojanie:

Hektor – najstarszy syn Priama i Hekabe. Postrach całej armii greckiej, najszlachetniejszy wojownik całej wojny trojańskiej. Wspomagany przez Apolla wygrał wiele pojedynków. Trojańczycy wierzyli, że dzięki niemu wygrają. Najwierniejszy obrońca ojczyzny.

Priam – władca Troi, ojciec Hektora, potrafił wybaczyć Achillesowi zabójstwo syna.

Pays – syn Priama, pogromca Achillesa, wywołał wojnę porywając Helenę.

Eneasz – syn Anchizesa i Afrodyty, sprowokowany przez Achillesa przyłączył się do wojny. Ulubieniec bogów, dzielnie bronił Troi. Na rozkaz bogów opuścił płonącą Troję z ojcem i synem Askaniuszem. Bohater Eneidy – przez Rzymian uważany za protoplastę i przodka rodu julijskiego.

Sarpedon – wyróżniał się spośród innych siłą.

Glaukos – zwolennik Trojan.

Aleksander – w walce często dopuszczał się podstępu.

Polydamas – doradca i wojownik.

Deifob – brat Hektora.

Hekabe – matka Hektora, żona Priama.

Chryzeida – córka kapłana Appolina, więził ją Agamemnon.

Helena – żona Menelaosa, później Aleksandra. Gdy wróciła do Sparty stała się przykładną żoną.

Kasandra – córka Priama, obdarzona darem proroctwa, przepowiedziała nieszczęścia Troi i ostrzegała przed drewnianym koniem.

Bogowie w Iliadzie:

W bitwach biorą  udział bogowie odnoszący rany, chociaż rządzą światem i ludzkim losem. Zaciera się różnica pomiędzy ludźmi, a bogami.  Wszystko co dzieje się w utworze otacza atmosfera cudowności. Bogowie wyróżniają się z jednej strony nieśmiertelnością, pięknem  oraz tym, że są więksi od ludzi, mogą ich karać i nimi rozporządzać, pojawiają się tam gdzie chcą pod dowolną postacią. Z drugiej strony jednak posiadają wiele negatywnych cech ludzkich (pycha, kłótliwość, zazdrość), a także odnoszą rany i ubiegają się często do podstępu. Ich działaniami rządzą: miłość, nienawiść, gniew i żądza zemsty. Kłócą, a nawet biją się pomiędzy sobą. Nie są ani bezstronni, ani sprawiedliwi.

Udział bogów w wojnie trojańskiej zasadniczo wpłynął na jej wydarzenia. Bogowie podzielili się nawet na dwie grupy. Jedni sprzyjali Achajom (Posejdon, Hera, Atena, Tetyda, Hermes, Hefajstos), a drudzy Trojanom (Apollo, Ares, Afrodyta, Artemida).

Bogowie wspierający Achajów w Iliadzie:

Zeus, Posejdon, Hera, Atena, Tetyda, Hermes, Hefajstos

Zeus – najwyższy z bogów, rządzi pozostałymi bogami, bywa podstępny (zesłał na Agamemnona zwodniczy sen), umie wykorzystać swoją moc. To dobrotliwy władca, traktuje innych  z humorem  ale wie, że ma nad nimi przewagę. W Iliadzie to do niego zawsze należy ostatnie słowo, na jego decyzje starają się wpłynąć inni bogowie ale czynią to tylko prośbą.

Atena – dzielna odważna i rozumna, by pomóc swoim ulubieńcom była gotowa dopuścić się podstępu. Ceniła rozum i odwagę dlatego pomagała Achillesowi i Odyseuszowi. Jako jedyna z bogiń otrzymała od Zeusa pozwolenie na ingerowania w losy wojny.

Bogowie wspierający Trojan w Iliadzie:

Apollo, Ares, Afrodyta, Artemida

Apollo – prowadzi Trojan do boju i dodaje odwagi Hektorowi. Był groźny, wywołał nawet zarazę u Achajów i podstępny, ogłuszył Patroklesa by ratować Achillesa. Pełen jest boskiej godności i dostojeństwa, odmawia uczestnictwa w bójce bogów, gdyż jak stwierdza zwykli śmiertelnicy nie są tego warci.

Ares – bóg wojny, postrzegany przez bogów i przez ludzi jak zbójca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *