Bohaterowie Antygony

Antygona – córka Edypa i Jokasty, siostra Ismeny, Polinejkesa i Eteoklesa, narzeczona Hajmona. Młoda, odważna, zbuntowana wobec zakazu Kreona. O pomoc prosi Ismenę tylko raz, gdy ta się nie zgadza, później stanowczo odrzuca jej przyznanie się do winy, i bierze całą odpowiedzialność na siebie. Nie boi się zakwestionowania rozkazu Kreona. Jest dumną królewską córką, która zachowuje się adekwatnie do swojego pochodzenia. Chór początkowo potępia jej zachowanie, dumę i butę, ale później akceptuje jej zalety: miłość do brata, odwagę, determinację i upór w wypełnianiu praw boskich. Imponuje czytelnikowi pewnością siebie i trafnością swoich argumentów. Nie dba, że jej brat jest zdrajcą ojczyzny, mimo to należy mu się pochówek. Sąd ostateczny nad śmiertelnikami należy bowiem do Hadesa, a nie do ludzi. Gdy już wie, że umrze dopada ją przygnębienie. Jest w końcu młoda, mogła jeszcze wiele dokonać, ale mimo to nie zmienia decyzji. Twierdzi, że po śmierci zostanie wynagrodzona.  Stąd specjalnie nie rozpacza z jej powodu, łatwo żegna się z doczesnym światem i z miłością do Hajmona, z którego rozpaczą praktycznie się nie liczy. Jest niewątpliwie postacią tragiczną, gdyż znalazł się w sytuacji, w której każdy wybór skończy się śmiercią: z wyroku Kreona za złamanie zakazu lub z wyroku bogów za wykroczenie przeciw ich prawu. Antygona pamięta o klątwie, która spoczywał na całym rodzie Edypa, a mimo to tak zażarcie broni praw boskich, a przecież to z wyroku bogów znalazła się w sytuacji bez wyjścia. Zdaje sobie sprawę, że ponosi niezawinioną winę tragiczną. Wie, że musi udźwignąć boską klątwę, poddać się wyrokom fatum i przyjąć cierpienie. W przeciwieństwie do Kreona spodziewa się nagrody po śmierci za swoją heroiczną postawę.

Kreon – mąż Eurydyki, szwagier Edypa, stryj Antygony, po śmierci Eteoklesa i Polinejkesa król Teb. Dojrzały i doświadczony władca, sprawował już władzę po śmierci męża Jokasty – Lajosa. Stara się być dobry, sprawiedliwy i uczciwy. Najważniejsza jest dla niego jedność państwa i narodu. Jest zdanie, że porządek w państwie mogą zapewnić jedynie rządy silnej ręki. Najważniejsza jest konsekwencja w działaniu. W swoim mniemaniu postąpił sprawiedliwie, gdy kazał ukarać zdrajcę (Polinejkesa) i uczcić czyny bohatera (Eteoklesa), początkowo zgadza się z nim nawet chór starców tebańskich. Gdy okazuje się, że to Antygona złamała zakaz grzebania zwłok, wie, że może okazać się niekonsekwentny. Nie chce aby lud tebański pomyślał, że inaczej traktuje swoją rodzinę, i przez to jest niesprawiedliwym władcą. Dodatkowo jego gniew rozpala postawa dumnej Antygony, która nie chce przyznać się do błędu. Jest tak pewien swoich racji, że nie wzruszają go nawet prośby syna Hajmona, narzeczonego Antygony. Najważniejsze są dla niego prawo ustanowione przez człowieka. Jest właściwym bohaterem tragicznym, którego konsekwencja i duma, powodują śmierć wszystkich, których kocha. Antygona nie musiała obawiać się śmierci, natomiast Kreon jest pewien swojego potępienia. Wyjątkowo tragiczne są ostatnie słowa Kreona:

Wszystko mi łamie się w ręku,

Los mnie powalił, pełen burz i lęku.

Ismena – córka Edypa i Jokasty, zupełne przeciwieństwo siostry.

Eurydyka – żona Kreona i matka Hajmona, popełnia samobójstwo.

Hajmon – syn Kreona i Eurydyki, zakochany w Antygonie. Nie rozumie uporu swojego ojca i jego argumentów. Gdy prosi Kreona o zniesienie kary wobec Antygony jest pewien, że ojciec wysłucha jego próśb. Zwraca uwagę, że zdaniem poddanych czy Antygony jest godzien pochwały, a nie potępienia. W pewnym momencie dostrzega w ojcu już tylko tyrana, dla którego najważniejszy jest własny autorytet wśród poddanych. Jest przerażony okrucieństwem ojca.

Tejrezjasz – wróżbita, który przepowiada przyszłość, ostrzega Kreona aby respektował boskie prawa.

Chór tebańskich starców – wyraża opinię tebańczyków, co do konfliktu. Wiek starców wskazuje, że ich zdanie liczy się w tebańskiej społeczności. Najpierw stoją po stronie Kreona, jednak z czasem ich stanowisko ulega zmianie. Ich współczucie wobec prowadzonej na śmierć Antygony stale narasta. Popierają poglądy Tejrezjasza, aby zmienić wyrok i nie wystawiać na dalszą próbę cierpliwości bogów.

Strażnik – postać epizodyczna

Posłaniec – postać epizodyczna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *