Porwanie Sabinek


Porwanie Sabinek – Poussin (1633)
Źródło: Porwanie Sabinek (obraz Poussina z 1633) [online]. Wikipedia : wolna encyklopedia, 2010-06-25 14:31Z [dostęp: 2010-12-17 16:45Z]. Dostępny w Internecie: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Porwanie_Sabinek_(obraz_Poussina_z_1633)&oldid=22204632

Tytuł: Mitologia
Podtytuł: Legendy rzymskie
Autor: Jan Parandowski

Streszczenie mitu o porwaniu Sabinek

Rzym był zamieszkiwany przez króla Remusa i jego żołnierzy (rzezimieszków, których do osiedlenia się w mieście zachęciła amnestia). Mężczyznom brakowało kobiet, więc Romulus postanowił temu zaradzić. Wybrał gromadę najprzystojniejszych i wysłał ich do pobliskich gmin. Rzym powszechnie uważano za miasto drapichrustów i złodziei, więc szybko zamykano przed nimi bramy mówiąc: niech wasz król ustanowi asylum dla kobiet. Są takie, co tam pójdą, godne żony godnych mężów. Remus postanowił to przeczekać, w tym czasie pilnował swoich ludzi aby unikali kłótni z sąsiadami.

Postanowił podstępem zdobyć kobiety. Urządził igrzyska, na które zaproszono ludność z okolicznych wiosek, w tym słynące z urody kobiety sabińskie. Ludzie przyszli z ciekawości aby zobaczyć nowe miasto. Na znak Romulusa każdy z jego żołnierzy i on sam porwali po 1 kobiecie, najwięcej porwano pięknych Sabinek. Tego dnia mężczyźni wrócili do domu bez żon i córek. Za jakiś czas mężczyźni z pokrzywdzonych gmin, w tym głównie Sabinowie, na czele ze swoim wodzem – Titus Tatius zaatakowali Rzym. Niespodziewanie do walki przyłączyły się porwane kobiety, które już przyzwyczaiły się do nowych mężczyzn. Zaczęły prosić o zaprzestanie wojny. Słysząc co się dzieje obaj królowie nakazali zawieszenie broni i poszli na naradę. W efekcie Sabinowie połączyli się z Rzymem w jedno państwo i wspólnie rządzili.

Po Remusie rządziło jeszcze 6 królów, a potem zapanowała republika. Po śmierci Remusa i jego żonę ogłoszono bogami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *