Mit – definicja,funkcje, podziały
Spis treści:
Mitologia – definicja
To zbiór mitów. Nie są to zwykłe baśnie, w przypadku starożytnych pełniły funkcje poznawcze, objaśniały niezrozumiałe zjawiska i przybliżały porządek świata. Początkowo miały jedynie formę ustną, toteż przekazywano je z pokolenia na pokolenie.
Mit – definicja
To opowieść, która wyraża i organizuje wierzenia danej społeczności, opowiada zwłaszcza o początkach świata, o powstaniu bogów i ludzi, o uczuciach, prezentuje historie wielkich rodów. To co niejasne, chwiejne, nieokreślone otrzymuje wyraz i kształt w opowiadaniu mitycznym lub w obrzędzie rytualnym. Bohaterami mitów są postacie obdarzone nadprzyrodzonymi umiejętnościami. To również opowieść o charakterze sakralnym (religijnym), odwołująca się w swoim przedstawieniu do odległej przeszłości.
Mit nie jest gatunkiem literackim ale spowodował powstanie eposu i tragedii. Z mitów swój początek wzięły też archetypy.
Funkcje mitów
- poznawcza – umożliwiają interpretację zjawisk przyrody, np. burze z piorunami, następstwa pór roku
- światopoglądowa – jako podstawa wierzeń religijnych
- sakralna – poprzez powiązanie z kultem bóstw i rytualnych obrzędów, mity tworzyły więź społeczną, uświadamiały odrębność i tożsamość danej społeczności, określały obyczaje i tradycje
- kulturotwórcza – inspirująca dla poetów, rzeźbiarzy, malarzy, architektów.
Podział mitów ze względu na temat
- teogoniczne (greckie theos – bóg, gignomai – staje się, powstaje) – mity mówiące o bogach i bohaterach
- antropogeniczne (greckie antropos – człowiek) – mity o narodzinach, życiu człowieka
- kosmogoniczne (greckie kosmos – świat) – o powstaniu wszechświata
- genologiczne(greckie genaologia – historia rodu, rodowód) – mówiące o historii narodów, np. mit rodu Labdakidów
- o zjawiskach przyrody, ludzkich namiętnościach, pochodzeniu nazw.
Pierwszym utworem, w którym odnajdujemy uporządkowany i całościowy system wierzeń o powstaniu świata, bogach i herosach jest Teogonia Hezjoda.
Znaczenie mitów
- dosłowne – opowiada o niezwykłych losach bohaterów,
- symboliczne – mitologiczne postacie jako ważne cechy ludzi, bohaterów.
Spojrzenie na mity
- archaiczna opowieść narracyjna, wyrażająca i organizująca wierzenia danej społeczności,
- wypowiedzi modelujące wzory osobowe i wzory zachowań, które apelują do naszych emocji, uprzedzeń i przesądów.
Odmienne postrzeganie mitów na przestrzeni wieków
starożytność | renesans | oświecenie | koniec XIX w. |
Cesarz Hulian Apostata – mity jako boskie prawdy, dostępne tylko mędrcom
Epikurejczycy – mity jako zmyślone opowieści oparte na autentycznych wydarzeniach Euhemeros z Messyny – bogowie jako zwykli ludzie, którzy mieli wielkie dokonania |
mit jako alegoria moralna, wyraz dążeń człowieka, często nawiązania do mitów w filozofii i sztuce | ośmieszano mity, uznając, że przedstawiają wydarzenia, które nie mogły mieć miejsca | Carl Gustaw Jung wprowadza pojęcie archetypu jako prawzorzec doświadczeń egzystencjalnych lub typowe wzorce zachowań objawiające się przez symbole, która składają się na mity, które stanowią odwzorowanie archetypów ukrytych w ludzkiej podświadomości
Emil Durkheim – mit jako rytuał odwzorowujący sytuacje społeczne Bronisław Malinowski – mit powiązany z wierzeniami i praktyką religijną u ludów prymitywnych |
Funkcje mitów były odmienne w różnych okresach literackich. Szczególnie ważną rolę odgrywał mity w epoce renesansu w XVI w. i XVIII, w. kiedy to odżywały normy estetyczne antyku.
Wartość mitów bierze się stąd, że są synonimami ludzkich zachowań, stosunku ludzi do bogów i bogów do ludzi, wyjaśniają prawa rządzące światem i przyrodą, uczą pokory, wiary i miłości.