Bogowie rzymscy

Bogowie naczelni:

Janus – duch drzwi i bram, wejść, przejść i wyjść. Bóstwo końca i początku. Później czczony jako źródło wszechrzeczy, czyli stwórca także bogów i ludzi.

Jowisz (Jupiter) – podobny do Zeusa. Głównie bóg światłości. Poświęcone mu były idy każdego miesiąca, przypadała na nie pełnia księżyca. Decydował o deszczu i suszy, urodzaju na polach i w winnicach. Używał gromu, który był objawem jego gniewu. Ku jego czci urządzano uroczystości zwane Triumfami. Były aktem najwyższego uwielbienia dla patrona narodu, dawcy zwycięstw i chwały. Uroczystość posiadała bogatą oprawę, a kapłani którzy ją odprawiali byli zobowiązani do przestrzegania wielu zakazów.

Mars – bóg wojny, którego przedstawiano z włócznią i wilkiem. Bronił nie tylko granic, a także pól i urodzajów. Jego kapłani – saliowie chodzili odziani w purpurowe tuniki i płaszcze.

Minerwa – jej imię oznaczało myśl, siłę duchową. Była opiekunką sztuk i rzemiosł.

Junona – żona Jowisza. Święto na jej cześć obchodzono w marcu i zwano je Matronaliami. Opiekowała się żonami, matkami i małżeństwami.

Terminus – bóg miedzy i granic, bóstwo chłopskie, pilnował kamieni granicznych. Składano mu ofiary z mleka, owoców i miodu.

Bóstwa domowe i zmarłych:

Orcus był krainą zmarłych, którą zamieszkiwały duchy manes. Święta ku czci zmarłych obchodzono 21 lutego i nazywano je Feraliami oraz w połowie maja – Lemuria, wierzono, że dusze wychodzą wtedy z grobów i błądzą po świecie w postaci upiorów (lemurów).

Junny i geniusze – opiekowały się kobietami i mężczyznami.

Lary i penaty – dobroczynne bóstwa ogniska domowego.

Westali – 6 kapłanek opiekunek państwa. Zajmowały się utrzymywaniem ognia w świątyni Westy.

Bóstwa ziemi, pól, lasów i źródeł:

Mater, Tellus Mater, Dea Dia – prastara bogini pola uprawnego, która pozwalała ziemi rodzić plony, a ziarnu kiełkować. Jej kultem zajmowało się 12 braci rolnych. Uroczystości na jej cześć przypadały na koniec maja i trwały trzy dni. W darze składano jej głównie wino i kadzidła.

Venus – opiekunka ogrodów warzywnych.

Ops – opiekunka żniw.

Flora – opiekunka kwiatów i radości wiosennej.

Saturn – bóg zasiewów.

Faunus – bóg lasów, dobry duch leśnych gąszczy.

Pales – opiekował się bydłem i pasterzami.

Diana – patronka zwierząt, kwitnącej przyrody, zielonych gajów i polowań.

Neptun – dowodził bóstwami wód.

Personifikacje w mitologii rzymskiej:

Rzeczą typową dla religii rzymskiej jest wielość personifikacji, czyli uosobionych pojęć moralnych, uczuć ludzkich, pragnień, itp.

Bóstwo Co uosabia Jak je przedstawiano
Fides wierność z kłosami i koszem pełnym owoców
Concordia zgoda z rogiem obfitości
Virtus dzielność w uzbrojeniu
Honos honor w uzbrojeniu
Spes nadzieja z kwiatem w dłoni
Pudicitia wstydliwość w grubej zasłonie
Clementia łagodność z berłem w ręce
Mercurius spryt handlowy podobnie jak Hermesa
luventus młodość

 

Zobacz też:

Bogowie greccy