Obrona Sokratesa Platon

Wyjaśnij dlaczego Sokrates uważa obawę przed śmiercią na niesłuszną. Takie obawy są nieuzasadnione, gdyż nikt z nas nie wie czy śmierć jest czymś dobrym czy wręcz przeciwnie.

Wyjaśnij w jaki sposób wyraża się nieprawdziwe przekonanie ludzi o swojej mądrości: Ludzie głoszą prawdy, o których nie mają żadnej wiedzy, a ponadto nie zdają sobie z tego sprawy.

Jaka zdaniem Sokratesa jest różnica pomiędzy nim, a ludźmi, którzy uważają się za mądrych: Sokrates dostrzega różnicę w tym, że wie, że nic nie wie i jest tego w pełni świadomy, natomiast ludzie nie zdają sobie sprawy z własnej niewiedzy.

Wyjaśnij na czym według Sokratesa polega uprawianie filozofii i co jest jej zdaniem: Uprawianie filozofii przez Sokratesa polega na głoszeniu własnych przemyśleń i trwaniu przy nich, bez względu na okoliczności. Zadaniem filozofii jest tworzenie prawd opartych na swoich przemyśleniach i pokazywanie wartości.

O co zdaniem Sokratesa należy dbać w życiu: Należy troszczyć się o swoją duszę, a nie o pieniądze czy wygląd.

W jaki sposób Sokrates wyraża tożsamość wartości takie jak: dobra, prawda i piękno: Wyraża dobro, gdyż jest ono prawdziwe i piękne.

Oceń pogląd Sokratesa: „nie z pieniędzy dzielność rośnie, ale z dzielności pieniądze”: Za pieniądze nie można kupić męstawa. Człowiek bogaty może sławić się i zyskać dobre imię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *