Czytanie Biblii ze zrozumieniem
Zdefiniuj pojecie historia, uwzględniając dwa znaczenia o których wspomina Anna Świderkówna: Historia rozumiana jako ciąg wydarzeń historycznych, czyli coś co działo się naprawdę. Historia rozumiana jako opowiadanie o ciągu wydarzeń historycznych, czyli o czymś co działo się naprawdę.
Dlaczego zdaniem Anny Świderkówny nie istnieje obiektywna historia pisma? Obiektywna historia pisma nie istnieje, gdyż historię zawsze pisze człowiek, a gdyby nawet pisał ją komputer, to i tak zostanie zaprogramowany ludzką ręką.
Co powoduje, że nie historyk nie może być całkowicie obiektywny? Historyk zawsze opiera się o teksty, które powstały wcześniej. Korzysta z subiektywnych źródeł, stąd niemożliwy jest u niego pełen obiektywizm.
Zinterpretuj zdanie, że w Biblii „pisało się obrazem”: Refleksje filozoficzne i teologiczne przedstawiono w czasie obrazowym i symbolicznym językiem mitów, aby wyjawić największe prawdy i objawienie boskie.
Mit i legenda, a ich stosunek do historii: W legendzie tkwi ziarno prawdy, zaś mitologia jest fikcyjna.
Wiązek znaczeniowy wiążący mit z bajką i opowieścią: W każdym z nich jest trochę prawdy i kłamstwa. Mit opowiada o bogach, bajka to krótka opowieść z morałem, zaś opowieść jest podobna do bajki, ale jest zdecydowanie dłuższa. Wszystkie trzy mają znaczenia symboliczne.
Różnica pomiędzy mitem, a baśnią pod względem ich funkcji i stosunku do poznania. Mit to opowieść odnoszącą się do historii sprzed wieków. W bajce nie ma przykładów postaci związanych z historią, jak ma to miejsce w micie. Mit opisuje historię bogów lub demonów. W bajkach pełno jest postaci fikcyjnych, np. smoków, księżniczek, mówiących zwierząt.
Odmienność poznania mitycznego od naukowego zdaniem Millara Burrowsa polega na tym, że mit wyraża człowieka, zaś nauka byty metafizyczne.